PENGUIN RFA, Osseointegrasyon Ölçümü (2)

Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörünü Neden Seviyoruz?

İyileşme sırasında dental implant stabilitesinin ölçümleri, diş hekimlerinin osseointegrasyon sürecinin gidişatını izlemesine olanak tanır.

1999'da İmplant Stabilite Katsayısı (ISQ) ölçeğini kullanan Rezonans Frekans Analizi (RFA) cihazlarının piyasaya sürülmesinden önce, klinisyenler bir implantın ne zaman yüklenebileceğini belirlemek için ölçülemeyen yöntemlere (bir aletle dokunma veya ters tork testi) güvenmek zorunda kaldılar.

Bu teknikler güvenilmezdi ve ters tork testleri durumunda, mükemmel şekilde entegre edilmiş bir implantı gerçekten gevşeterek başarısızlıkla sonuçlanabilirdi. Ayrıca, bir röntgende de gözden kaçabilecek öngörülemeyen kemik koşullarını açıklayamadılar. RFA cihazları, diş implantının ne zaman yükleneceğini belirlemeye yardımcı olmak için dişhekimine tutarlı, bilimsel olarak desteklenen, hakemli bir metodoloji sağlayarak bu sorunu çözmüştür.

RFA Cihazları Dental İmplantların Değerlendirilmesinde Üstün Güvenilirlik Sağlar

Tüm RFA cihazları, iyileşme başlığı veya abutment yerleştirmeden önce kemiğe yerleştirilmiş 2 parçalı bir implanta veya çok üniteli bir abutmente vidalanan bir pime (genellikle çapa ve bağlantı tipine göre implanta özgüdür) bir sinyal göndererek çalışır.

Cihaz tarafından algılanan pimin içindeki bir mıknatıs, ISQ ölçümünü bir ekranda görüntüleyerek rezonansa girer. (ISQ ölçeğini KULLANMAYAN) "dokunarak" stabilite cihazlarıyla karşılaştırıldığında, klinik çalışmalar ISQ ölçeğini kullanan RFA cihazlarının markasına bakılmaksızın implantların stabilitesini ölçmek için üstün güvenilirlik sağladığını kanıtlamıştır.1,2

Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörü Ekonomik ve Etkilidir

2015 yılında Penguin RFA'nın piyasaya sürülmesinden önce, mevcut masa üstü RFA cihazları, çoğu diş hekiminin ekonomik olarak erişemeyeceği bir yerdeydi. Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörü, bu sorunu piyasadaki en düşük maliyetli birim olarak kalarak çözerek klinisyenlerin yüz binlerce dolar tasarruf etmesini sağladı. Başlangıçta RFA'ya öncülük eden ve diş hekimliği için ISQ Ölçeğini geliştiren aynı İsveçli mühendis tarafından geliştirilmiştir. Penguin RFA İmplant Stabilite Monitörünün en iyi özelliklerinden biri, en az yirmi kez otoklavlanabilen yeniden kullanılabilir MulTipeg'leridir! Rakip mandallar tek kullanımlıktır, bu da hasta başına ve envanter maliyetlerini önemli ölçüde artırır. Penguin RFA ayrıca rahatsız edici bilek manipülasyonu olmadan hızlı ve kolay okuma için ikiz ekrana sahiptir. ISQ numarası daha sonra diş hekiminin eski haline getirme kararını desteklemek için hasta dosyasına not edilebilir.

Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörü

Penguin RFA İmplant Stabilite Monitörü, rezonans frekans analizi kullanarak implant stabilitesini ölçen bir cihazdır.

Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörünün Kullanımı

Penguin RFA İmplant Stabilite Monitörü, birincil yerleştirmede implant stabilitesini ölçmek ve ayrıca zaman içindeki osseointegrasyonunu izlemek için idealdir. MulTipeg'in lingual ve bukkal tarafında (eğer yer varsa mesial ve distal) ölçüm yapılması önerilir. ISQ ölçümü 70 veya daha yüksekse, ISQ ile ilgili sayısız makale ve vaka incelemesi anında restorasyonu destekler. 70'in altındaki ISQ ölçümleri için en iyi uygulama, restorasyonu tamamlamak için uygun zamanın belirlenmesine yardımcı olmak için yeniden ölçüm yapmadan önce osseointegrasyonun 3 – 4 ay içinde (veya her duruma uygun olarak zamanla) gerçekleşmesini beklemektir. Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörü de dahil olmak üzere RFA cihazları, bir diş hekiminin bir implantın ne zaman restore edileceğine dair iyi klinik yargısının yerini almaz.

Penguen RFA İmplant Stabilite Monitörünün kullanımı şaşırtıcı derecede basittir.

 

Referanslar:

  1. Díaz-Castro MC, Falcao A, López-Jarana P, et al. Yeni bir teknoloji ile implantlarda rezonans frekans analiz değerlerinin tekrarlanabilirliği. Med Oral Patol Oral Çır Bucal. 2019;24(5):e636-e642. Yayınlandı 2019 Eylül 1. doi:10.4317/medoral.22761
  2. Khouly, ben, Strauss, FJ, Jung, RE, Froum, SJ. Alveolar çıkıntı korumasının komşu dişlerde klinik bağlanma düzeyine etkisi: Randomize bir klinik çalışma. Clin İmplant Dent Relat Arş. 2021; 23 (5): 716- 725. https://doi.org/10.1111/cid.13040ha fazla bilgi için lütfen satış temsilcisine ulaşınız.