Dental Implantlar

24KASIM2021

DENTAL IMPLANTLAR

DENTAL IMPLANT NEDİR?

Dental implant, diş eksikliği durumlarında fonksiyon ve estetiğin tekrar yerine getirilmesi amacıyla yapılan, çene kemiği içine yerleştirilen, titanyum materyalinden yapılan yapay diş köküdür. Dental implant, diş hekimliğinde uzun yıllardır rutin tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Dental implant sayesinde, diş boşlukları sağlıklı bir biçimde doldurulabilmektedir.

DENTAL IMPLANTLARIN FAYDALARI NELERDİR?

1. Daha konforlu ve kaliteli bir yaşam

Daha etkili çiğneme

Çene kemiğine sabitlendikleri için implantlar size güvenilir bir stabilite sunar ve doğal dişlerle aynı hisleri yaşatır. Farklı besinleri daha rahat çiğneyerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Doğal konuşma

Damağı tamamen serbest bıraktıkları için implantlar doğal şekilde konuşmanızı sağlar.

2. Estetik

Doğal görünüş

İmplant üzerine sabitlenen bir diş protezi, doğal bir dişe kıyasla daha iyi bir estetik sonuç sunabilir.

Görülmez

İmplantlar, protez ve metal parçalarınızı gösterme riski olmadan ve rahatsızlık duymadan gülümsemenize yardımcı olur.

3. Uzun süreli restorasyon

Güvenlik

Diş implantlarının %98’in üzerinde başarı gösterdiği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Dayanıklılık

Düzenli bir ağız temizliği yapmanız durumunda, implantlarınızı yıllar boyu kullanabilirsiniz.

DENTAL IMPLANTLAR NE YAPAR?

İmplant tedavisi, kaybedilen doğal kökün yapay bir kök ile değiştirilmesinden oluşur. Bu yapay kök, sağlam olan bitişik dişleri kullanmadan protezi destekler.

Diş implantları çene kemiğine bir veya daha fazla dişin yerini alacak şekilde yerleştirilebilir. Çıkarılabilir bir protezi sabit bir protezle değiştirmek için de kullanılabilirler.

Diş destekli köprülere bir alternatif veya çıkarılabilir bir protezi sabitlemek için bir çözüm olan implantlar, doğal dişlerinizi korumanıza ve kemiği korumanıza olanak tanır. Ayrıca dişe doğal fonksiyonuna yakın bir fonksiyon (çiğneme etkinliği) verirler.

DİĞER DİŞ PROTEZLERİ İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA DENTAL İMPLANTLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

1. Dişlerin korunması

Genellikle kaybedilen bir diş, bitişik dişler veya kancalarla desteklenen bir protez ile değiştirilir. Her iki durumda da dişler uzun vadede bozulur; kancalar diş minesine zarar verir ve protezi desteklemek için bitişik dişlerin kesilmesi gerekir. Dahası, protezi destekleyen diş köklerinin daha büyük çiğneme kuvvetlerine dayanması gerekir. Bu tür bir protezi destekleyen dişlerin gevşemesi nadir değildir.

2. Kemiğin korunması

Bir diş eksik olduğu anda altında bir kemik erimesi süreci başlar ve uzun vadeli adaptasyonunu tehlikeye atabilir. İleri kemik erimesi aşamasında, yani diş uzun süre eksik kaldığında, onları tutturacak kemik hacmi artık yeterli olmadığından implantları yerleştirmek daha da zordur.

DENTAL IMPLANTLAR HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

1. Uygulamanın aşamaları nelerdir?

Tedavi planının hekiminiz tarafından onaylanmasından sonra, 3 ana adımda gerçekleştirilir:

  • İmplantın / implantların yerleştirilmesi
  • Dişeti iyileşmesi
  • Son protezin takılması

2. Uygulama ne kadar sürer?

Süre, cerrahi işlemin kapsamına ve yerleştirilen protezin türüne göre değişir; tedavinin tamamlanması genellikle birkaç ay sürer. Bazı durumlarda protez, implantın yerleştirilmesinden hemen sonra takılabilir.

3. Uygulama ağrı/acı verir mi?

Hassasiyet veya ağrıdan kaçınmak için implant cerrahi olarak lokal anestezi altında yerleştirilir ve doktorunuz size uygun bir operasyon öncesi hazırlık listesi verecektir. Çoğu durumda, günlük faaliyetlerinize ertesi gün devam edebilirsiniz: iş, spor, boş zaman...

4. Implantlar hangi malzemeden yapılır? Bu malzeme nereden gelir?

Diş implantları ve ilgili protetik bileşenler, ISO 5832 ve ISO 10993’e uygun tıbbi titanyumdan yapılmıştır. Malzemenin kaynağı, ISO 13485, ISO 9001 ve 93/42/EEC standartlarına uygun herhangi bir parti için kontrol edilir, sertifikalandırılır ve izlenebilir.

5. Başarı oranı nedir?

Güncel başarı oranları %98’in üzerindedir.

6. Uygulamanın mali değeri nedir?

Tedavi ücretleri birkaç faktöre bağlıdır:

  • Değiştirilecek diş sayısı
  • Yerleştirilecek implant sayısı
  • Tedavi edilecek vakanın karmaşıklığı
  • Yerleştirilecek protez türü

Bu nedenle, diş hekiminizden ameliyat (implant yerleştirme) ve protez (kron veya protez) için bir fiyat teklifi istemeniz gerekir, böylece size bütçenize uygun bir çözüm sunabilir.

EUROTEKNIKA (etk) implantları hakkında bilgi almak için lütfen satış temsilcisine ulaşınız.

euroteknika implant türkiye