PENGUIN RFA, Osseointegrasyon Ölçümü (1)

17KASIM2021

PENGUIN RFA, Osseointegrasyon ölçümü

Günümüzde implant diş hekimliğinde eğilim, yükleme öncesi iyileşme süresinin kısa olması veya hiç olmamasıdır. Bu, klinik ekibe büyük bir talep getiriyor. Koşullar uygun değilse, zayıf birincil stabilite implant başarısızlığı riskini artırabilir.

PENGUIN RFA, bir implantın ne zaman yükleneceğine karar vermek amacıyla yeterli bilgiyi sağlamak için implant stabilitesini ve osseointegrasyonunu ölçer. Bu, özellikle daha kısa tedavi süreleri olan prosedürleri kullanırken veya risk altındaki hastaları tedavi ederken önemlidir.

Prosedür

PENGUIN RFA cihazının ucun uygun bir MulTipeg monte ederek ölçüm bir saniyede yapılır. Sadece MulTipeg'in üstündeki mıknatısı hedefleyin. Ölçüm, non-invaziv, objektif, doğru ve tekrarlanabilirdir.

Arkasındaki teknik ve ISQ ölçeği

PENGUIN RFA'nın arkasındaki tekniğe Rezonans Frekans Analizi (RFA) denir ve ölçüm birimine İmplant Stabilite Bölümü (ISQ) denir.

Pim, manyetik darbelerle uyarılır ve kemik ile implant yüzeyi arasındaki temas alanındaki sertlik nedeniyle titrer. Bir implanta takıldıktan sonra manyetik darbeler MulTipeg™'in titreşmesine neden olur. Cihaz, titreşimin frekansını ölçer ve bunu 1 ile 99 arasında bir ISQ ölçeği değerine çevirir. ISQ değeri ne kadar yüksek olursa, kararlılık o kadar iyi olur. RFA, implant stabilitesini, implant yer değiştirmesi, yani mikro mobilite ile ilişkili olan arayüz sertliğinin bir fonksiyonu olarak ölçer. Yerel kemik yoğunluğu ISQ değerini belirler ve implant yerleştirme tekniği, implant tasarımı ve iyileşme süresi gibi faktörlerden etkilenir. Düşük ve/veya düşen ISQ değerlerine sahip implantlar, yüksek ve/veya artan değerlere sahip implantlara kıyasla başarısızlık için daha fazla risk oluşturuyor gibi görünmektedir.

ISQ ölçeği ve klinik kılavuzlar

ISQ 70'in üzerindeki değerler, düşük mikro mobiliteye sahip çok stabil bir implantı gösterir. Bu değer genellikle tek aşamalı ve anında yükleme için önerilir. Osseointegrasyonun doğrulanması için son restorasyondan önce ikinci bir ölçüm önerilir.

Osseointegrasyon

75 ISQ aralığındaki değerler, implantın zaten çok stabil olduğu ve osseointegrasyonun önemli bir şekilde stabilite ekleyemediği anlamına gelir. Osseointegrasyonun kanıtı, ISQ'da bir düşüşün olmamasıdır.

İmplantın başlangıç ISQ'su düşükse, diyelim ki 55, osseointegrasyon zamanla stabilite katacaktır.

 

PENGUIN RFA hakkında daha fazla bilgi için lütfen satış temsilcisine ulaşınız.

euroteknika implant türkiye